Куратарская лекцыя: «Плетение словес...»


Запрашаем на куратарскую лекцыю ў прасторы выставы “Пляценне. Тэхналогія як магія”.

Тэма лекцыі: “Плетение словес..."

20.10 (пятніца) у 18:00, філіял Веткаўскага музея.

Пляценне, як адзін з сімвалаў прамудрасці, адкрытае архаічным чалавекам на світанні часоў, не магло не выклікаць паралеляў у мастацтве сплятаць словы ў рытмічны арнамент.

Тэрмін з'явіўся ў антычнасці, але сам архетып добра вядомы традыцыйнай культуры: у рытміцы рытуалу, дзе слова, спевы, танец і абрадавыя дзеянні сплятаюцца ў адзіны сэнс. Пляценнем слоў-вобразаў поўныя загадкі.

У XIV ст., у часы другога паўднёваславянскага ўплыву, стыль плеценага арнаменту і "пляцення славес" узяў верх у славянскай хрысціянскай кніжнасці. Яго ўзлёты паўтараюцца, хоць і з іншымі назвамі, у эпохі арнаментальных бунтаў культуры: у барока, ракако, мадэрне…

Мы працягваем асноўныя прынцыпы "пляцення славес" у паэтычнай творчасці. Аднак і фармаванне новых тэрмінаў сучаснай інфармацыйнай эпохі звяртаецца да архетыпаў: інтэрнэт = сетка, кошык, сувязь… Усе словы з тэхналогіі пляцення.

Лектарка: Галіна Рыгораўна Нячаева, намесніца дырэктара Веткаўскага музея па навуковай рабоце, заслужаная дзяячка культуры Беларусі.

Месца правядзення: г. Гомель, плошча Леніна, 4а (у парку, за саборам Пятра і Паўла).

Кошт: 3 BYN.

Тэлефон філіяла: +375 232 50-96-98


Приглашаем на кураторскую лекцию в рамках выставки “Плетение. Технология как магия".

Тема лекции: "Плетение словес..."

20.10 (пятница) в 18:00, филиал Ветковского музея.

Плетение, как один из символов премудрости, открытое архаическим человеком на заре времён, не могло не вызвать параллелей в искусстве сплетать слова в ритмический орнамент.

Термин появился в античности, но сам архетип хорошо известен традиционной культуре: в ритмике ритуала, где слово, пение, танец и обрядовые действия сплетаются в единый смысл. Причём гораздо древнее его осознания в культуре учёной. Плетением слов-образов полны загадки.

В XIV в., в пору второго южнославянского влияния, стиль плетёного орнамента и плетения словес возобладал в славянской христианской книжности. Его взлёты повторяются, хотя и с другими названиями, в эпохи орнаментальных бунтов культуры: в барокко, рококо, модерне…

Мы продолжаем основные принципы «плетения словес» в поэтическом творчестве. Однако и формирование новых терминов современной информационной эпохи обращается к архетипам: интернет = сеть, корзина, связь… Всё слова из технологии плетения.

Лектор: Галина Григорьевна Нечаева, заместитель директора Ветковского музея по научной работе, заслуженный деятель культуры Беларуси.

Место проведения: г. Гомель, площадь Ленина, 4а (в парке, за собором Петра и Павла).

Стоимость: 3 BYN.

Телефон филиала: +375 232 50-96-98

654